Bedava Okey

Bedava Okey

Bedava Okey

Kalitenin gerçek adresi olan OkeyOyunuOyna.Net olarak sizler için hazırlamış olduğu bedava okey ile oyun oynaya bilecek ve üstelik hiç bir ücret ödeme gereği kalmayacak. Bir çok okey oyunlarında maalesef hepimizin eğlencesi ve keyfi olan oyunu ücretli yaparak insanları bu önemli oyundan soğutmuş bulunmaktalar bizler okey oyunu oyna olarak sizlere hazırlamış olduğumuz puan sistemli bedava okey oyunu ile sizleri bu dertten kurtarmış oluyoruz.

Bedava Okey Oyna

Üstelik tüm hizmetlerimizden bedava faydalanıyorsunuz. Bedava okey oyunumuzdan sizlere kısaca bilgi verecek olursak. Bu bilgilendirme şu denli olur oyun içerisinde yaşaya bileceğiniz tüm sorunlarınızı oyun operatörlerimize ilete bilir yada sayfamızın iletişim kısmından bizlere yazarak problemleri ilete bilirsiniz.

Okeyde Per Ne Demek

            Arkadaş gruplarının vazgeçilmez eğlencesi okey oyunu boş vakitlerin ve özen anların en çok tercih edilen oyunudur. Bu oyunu oynamayı bilmeyenler de olabilir. Genellikle bayanların oynamakta zorlandığı bu oyunun temel kurallarını ve işleyişini bilmek ve biraz da tecrübe sahibi olmak oyunu oynamak için yeterlidir. Okey oyununun en temel oyun parçası perdir. Okeyde per ne demek ve nasıl per oluşturulur gibi konulara değinirsek şu detayları öne çıkartabiliriz.

SERİ PER DİZMEK

            Okey oyununda per iki şekilde dizilir. Seri ve ve çift per olarak per yapılır. Seri per dizmek için sarı, siyah, mavi ve kırmızı renkler ve okey taşı kullanılır. Birinci per şekli ardışık perdir.

Ardışık per:
Bu peri yapmak için elinizde en az 3 tane ardışık ve aynı renk taş bulunmalıdır.
Hepsi yeşil renk olan 2 3 4 serisi bir seri perdir. Bu pere oyunun devamına göre başına 1 ya da sonuna 5 6 7 8 gibi taşlar sırası ile eklenebilir.

            Bu örneğe ek olarak 11 12 13 perini de gösterebiliriz. Bu perin sonuna sadece 1 taşını ekleyebiliriz ve 1 den sonra başka taş eklenmez Ancak 11 den once ayı renkte 10 9  8 .. gibi taş serileri eklenebilir. 101 okeyde bundan farklı olarak sadece 11 12 13 perine sona 1 eklenmez diğer per şekilleri aynıdır. Bu perin sağına ya da soluna okey taşı da eklenerek per büyütülebilir.

            Bir diğer seri per dizimi de farklı rakam taşları ile yapılan perdir. Buna örnek olarak:
10 10 10 10 taşları farklı renkler olmak şartıyla dizilebilir. Bu perde sadece 3 taş varsa sağına soluna farklı renkte aynı rakam taşı eklenebilir ya da okey taşı 4 tane taşı geçmeyecek şekilde eklenebilir.

ÇİFT PER DİZİMİ

            Okeyde per ne demek konusunda bir diğer per konusu da çift per dizmektir. Çift per dizerken okey ve eğer varsa gösterge de çift taşı olarak değerlendirilebilir. En az 5 çift perle el açılabilir. Örneğin: 44 55 66 1212  77 gibi per yapılarak el açılabilir. Bu çiftlerin her biri bir perdir.

Daha önceki yazımız olan; Okey Oyna Sayfamızı ziyaret ederek ister okey oynaya bilir isterseniz okey oynamak için neler yapılmalı öğrene bilirsiniz.