Okeyde Söylenen Laflar

Okeyde Söylenen Laflar

Okeyde Söylenen Laflar

            Okey oyunu kendi içinde bir literatürü olan ve terimleri olan bir oyundur. Oyuncular birbirleri ile anlaşmak için kısa terimler ve ifadeler kullanırlar. Siz de okey oynamak istiyorsanız ve oyunu bilinçli şekilde oynamak istiyorsanız bu terimleri bilmenizde fayda var. Okeyde söylenen laflar mercek altına alındığında en çok tekrar edilen terimleri şu şekilde inceleyebiliriz.

BANA OYNA ORTAK

            Okey oyununda eşli oynuyorsanız oyun eşiniz size bana okey oyunu oyna ortak dediği zaman sizin elinizi bozmanızı ve yanınızdaki rakibi taşlamanızı ve rakibinizi açtırmayacak şekilde oynamanızı istemektedir. Ortağınız okeye dönüyorsa ya da bitmeye oynuyorsa bu ifadeyi kullanmıştır.

OKEYE DÖNÜYORUM

            Okeye dönüyorum terimi de sıkça söylenen laflardandır. Bir oyuncu elinizi çiftten ya da seri olarak 14 taşı per yaptığında düz bitmek yerine okeye bitmek isteyebilir. Bu durumda okeye dönüyorum diyerek oyunda sansasyonel etki yapmayı amaçlar. Bu durum blöf de olabilir.

TEKEYİM

            Okey oynarken stratejik bir hamle olarak rakiplerinizden tekeyim ifadesi hamlesi gelebilir. Bu durum tek bir uygun taş daha gelirse elini bitireceğini ifade eden terimdir. Bu bir blöf de olabilir gerçek de olabilir.

ÇİFTE GİDİYORUM

            Okey oyununda kurallar bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak yandan 5 çifte ulaşan elini açabilir. Ama yandan çift taş almak eli açmak süratiyle mümkün olmaktadır. Ancak çifte gidiyorum diyen ve yandan çift taşı alan kişi oyun hamlesini belli etmek şartıyla elini açmayabilir. Bu durumda oyun sonuna kadar elini çift açmazsa ceza puanı alır. Elinde 2 ya da 3 çift olan kişiler elini çifte çevirmek için bu iadeyi kullanarak yandan çift taş alabilirler.

GÖSTERGE

            Okeyde söylenen laflar arasında sık tekrarlanan ve her elde duyulan ifadelerden biri de gösterge terimidir. Gösterge çifte giden kişi için sadece çift perde kullanabileceği taşlar için okey gibi işleve sahiptir. Ancak gösterge her seferde söylenemez. Sadece ilk elde sıra geldiğinde söylenebilir. İlk elde göstergesi olan kişi taşlarını kontrol edip emin olduktan sonra gösterge diye yüksek sesle kendisinde gösterge olduğunu belirtir. Oyun devamında eğer çifte giderse de bu taşı çift peri olarak değerlendirebilir.

Daha önceki yazımız olan, Okeyde Misafir Oyuncu yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz. Yazımızda sizlere okeyde misafir oyuncu nasıl olunur gibi bilgiler verilmektedir.